Chichén Itzá – Mesoameerika kultuuripärl

Chichén Itzá on Mesoameerika kultuuri üks säravamaid pärle, mis asub Yucatáni poolsaarel Mehhikos. Iidne maiade linn on kuulus oma suurepärase arhitektuuri, täpse astronoomia ja keeruka matemaatika poolest ning on üks kõige tähtsamaid arheoloogilisi paiku maailmas.

Chichén Itzá oli üks maiade tsivilisatsiooni tähtsamaid keskusi, kus asusid haldus-, kaubandus- ja kultuurikeskused. Siin leidus palju templiehitisi, paleesid, võimlemisväljakuid ja turgusid. Linn oli koduks umbes 50 000-100 000 inimesele.

Chichén Itzá, El Castillo

Kõige kuulsam Chichén Itzá arhitektuuriline vaatamisväärsus on Kukulkan püramiid ehk El Castillo, mis ehitati eeldatavasti vahemikus 800-1100 AD. See on ligi 30m kõrgune püramiid, millel on neli külge, mis tähistavad igat nelja aastaaega. Igale küljele jääb 91 trepiastet, kokku 364 astet, mis vastavad maiade kalendri päevade arvule. Siin asub ka suur väljak, kus peeti palju rituaale ja võistlusi.

Chichén Itzá on koduks ka salapärasele kõlarite väljale, mis koosneb suurtest kividest, mille akustiline omadus on hämmastav. Kui “kõlarikividele” laulda või pilli mängida, kostub heli kaugele ja ühtlaselt, justkui oleks see võimendatud. See omadus aitas kaasa paljudele rituaalidele ja pidustustele, kus helid mängisid olulist rolli.

Lisaks oli Chichén Itzá tähtis astronoomiakeskus. Siin asub suur, Kolumbuse eelsel perioodil ehitatud, observatoorium El Caracol (tigu), millel on põnev ajalugu ja mida on ehitatud nii, et selles saab jälgida taevas toimuvaid liikumisi. Observatooriumi kohta on palju legende ja müüte, mis on siiani säilinud.

Chichén Itzá on eriline ka selle poolest, et siin kombineeriti maiade ja tolteki kultuuri. Näiteks leidub siin tolteki sõdalaste kujukeste ehitisi, mis on kombineeritud maiade arhitektuuriga.

Kokkuvõttes on Chichén Itzá märkimisväärne koht, kus saab avastada iidset tsivilisatsiooni ja tema panust arhitektuuri, matemaatika, astronoomia ja kultuuri valdkondades. Sellel ajaloolisel kohal on palju põnevat avastada ja uurida ning see on kindlasti üks parimaid paiku, mida Mehhikos külastada.

Scroll to Top